Сайт велосипедистів

Пошук

Міні-чат

200

Друзі сайту

Наше опитування

Як вам наш сайт???
Всього відповідей: 30

Статистика

П`ятниця, 2024-04-26, 7:53 PM
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Конструктивні типи велосипедних рам - Форум

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Ремонт велосипедів » Рама » Конструктивні типи велосипедних рам
Конструктивні типи велосипедних рам
AdminДата: П`ятниця, 2009-04-03, 3:20 AM | Повідомлення # 1
Administrator
Група: Администраторы
Повідомлень: 99
Репутація: 0
Статус: Offline
Конструктивні типи велосипедних рам

Серед рам класичних велосипедів (серійних велосипедів для дорослих) перш за все розрізняють відкриті і закриті велосипедні рами.

Класична закрита (чоловіча) рама складається з труб, створюючих два так звані трикутники, - передній і задній.

Передній трикутник утворений підсідельною трубою , що сполучає сідло і каретку ; нижньою трубою , що сполучає каретку з рульовою колонкою (стаканом); і верхньою трубою , що сполучає рульову колонку з підсідельною трубою. Задній трикутник утворений двома парами труб, що йдуть від підсідельної труби і каретки до місця кріплення втулки заднього колеса. Частіше ці пари називають пір'ям задньої вилки . Вказана конструкція забезпечує найбільшу жорсткість рами при мінімальній її вазі.

Відкрита (жіноча) рама . Існують рами без верхньої труби або з верхньою трубою, що йде поряд з ніжней. Цей варіант рами традиційно називається женськім- на такий велосипед можна сісти в спідниці, не порушуючи пристойності, що було важливе, наприклад, у вікторіанській Англії. Проте, рами такого типу популярні і серед чоловіків, оскільки на них зручніше сідати навіть в брюках.

Хоча традиційно закритий тип рами називається чоловічим, ряд виробників випускають велосипеди, сконструйовані спеціально для жінок, однією з особливостей яких є зменшена в порівнянні з «чоловічим» варіантом довжина рами.

Необхідно відмітити, що жіноча рама завжди важче аналогічною по жорсткості і міцності класичною, тому в шосейних велосипедах застосовується майже виключно класична рама.

Доладні рами . Рами на базі яких збирають доладні моделі велосипедів. Переважаючими в цьому класі є відкриті рами, що вимагають одного роз'єму (або шарніра). Проте, наприклад, самокатні (т.з. велосипедні) частини озброєних сил оснащувалися доладними велосипедами саме на базі закритої рами (через більшу міцність при меншій вазі - багато велосипедів мали спеціальні ремені для перенесення їх чере труднопрохідні ділянки місцевості, в складеному за спиною, на зразок рюкзаків)

Також в конструкції заднього трикутника рам класичних конструкцій можуть бути передбачені шарніри і роз'єми для пристрою амортизатора.

Дитячі і спеціальні рами . У цю групу можна віднести рами спеціальних і екперіментальних велосипедів (напр. для пересування в лежачому положенні), а також дитячих велосипедів. Рами дествких велосипедів, сприймають набагато менші навантаження (по масі людини і швидкості пересування), так що тут можуть застосовуватися спрощені конструкції і інші матеріали.
Розміри велосипедних рам

Хоча геометрія рами може бути більш менш довільною, найбільш характерним розміром рами є її зростання . Зростання рами вимірюється двома способамі- С-С , від осі каретки (педалей) до осьової лінії верхньої труби (тільки для рам класичної конструкції); і С-Т , від осі каретки до верхнього зрізу підсідельної труби. Традиційно, зростання рами (як і майже все розмірності) шосейних велосипедів вимірюється в сантиметрах або міліметрах, а зростання гірських велосипедов- в дюймах.
Матеріали і технологічні особливості

Труби для виготовлення рам можуть бути як круглого, так і іншого перетину. Найбільш дорогі рами виготовляють з труб із змінною товщиною стінок і збирають в статично напруженому стані.

Баттірованнимі називають труби із змінною товщиною стінок. Баттірованіє существено покращує характеристики рами. Розрізняють подвійне (DB) і потрійне (ТБ) баттірованіє. При потрійному баттірованії товщина на кінцях різна, а при подвійному - однакова. Проте відмінність між ТБ і DB рамами невелико.

Матеріалом для виготовлення велосипедних рам служать леговані стали (частіше хроммолібденом), різні алюмінієві, титанові і магнієві сплави, а так само углепластік (карбон).

Легована сталь використовується з 1930-хгг., в даний час найширше використовуються хром-молібденовиє стали. Сталеві рами недорогі, технологічні у виготовленні (їх можна як паяти, так і зварювати), володіють хорошими втомними характеристиками і достатньо жорсткі. Важливо, що тріщини, що з'явилися з якої-небудь причини, розвиваються поступово, даючи про себе знати скрипом і зниженням жорсткості, так що сталева рама рідко ламається раптово.

Титанові сплави використовуються в дорогих рамах, як правило, для спортивних велосипедів. Титан не тільки має високу питому міцність, дозволяючи конструювати дуже легкі рами (менш 1,4кг для шосейних велосипедів), але і виключно корозійних стійок, що дозволяє використовувати рами навіть незабарвленими. Разом з тим, тітан- відносно в'язкий матеріал, що створює певні проблеми із забезпеченням жорсткості (при достатній міцності). Проте цей недолік перетворюється на гідність при їзді по нерівній (твердою) дорозі: титан чудово демпфує дрібну вібрацію.
Іншим недоліком титану є його низька технологічність, що ще більш збільшує ціну такої рами.

.

З 1980-хгг. популярності набувають рами із зварюваних алюмінієвих сплавів . Алюмінієві рами мають приблизно таку ж вагу, що і титанові, але володіють більшою жорсткістю (більшою, ніж навіть сталеві). Зв'язано це з тим, що алюмінієві рами мають боRльшие перетини труб і, крім того, володіють підвищеним запасом міцності. Цей запас необхідний через те, що вживані сплави мають дуже погані втомні характеристики, безперервно накопичуючи втому і врешті-решт руйнуючись навіть від незначних навантажень. При цьому, на відміну від сталевих, алюмінієві рами руйнуються раптово.
Проте, в даний час алюміній є найбільш популярним матеріалом для рам середнього цінового діапазону.

.

Відносно недавно з'явилися рами з магнієвих сплавів . Такі рами дуже легкі і при цьому мають відмінні механічні властивості. Їх головний недостаток- дуже низька корозійна стійкість. Навіть незначна подряпина фарби може привести до швидкої корозії і руйнування рами. Тому магнієві рами вимагають особливо ретельного відходу. Крім того, магній, як і алюміній, має погані втомні характеристики.

Углепластік , або карбон , володіє винятковою міцністю, але при цьому крихкий, дорогий і труднотехнологичен. Як компроміс, іноді виготовляються «гібридні» рами, з окремими елементами з вуглепластика і основою з титану або алюмінієвих сплавів. Повністю углепластіковиє рами можуть бути як класичній конструкції, так і монококової.
Геометрія велосипедної рами

Геометрія велосипедної рами

Геометрією рами називають загальноприйняту сукупність довжин всіх труб і кутів між ними. Від геометрії рами залежить приналежність велосипеда до тієї або іншої категорії.
A - довжина верхньої труби переднього трикутника;
B - довжина верхньої труби переднього трикутника;
C - довжина верхнього пера заднього трикутника;
D - висота рульового стакана;
E - довжина нижнього пера заднього трикутника;
F - довжина нижньої труби переднього трикутника;
G - зростання рами;
H - зростання рами;
K - зростання рами;
L - кут нахилу підсідельної труби;
M - кут нахилу рульового стакана.

Параметри A і B показують, як різні виробники вимірюють довжину верхньої труби переднього трикутника.

Параметри G , H і K показують, як різні виробники вимірюють зростання рами. Деякі виробники, найчастіше італійські, вважають зростанням рами відстань від центру осі каретки до центру місця з'єднання підсідельної і верхньої труби переднього трикутника (параметр K ).

Оптимальна ростовка рами залежить від зростання людини, люди з маленьким зростанням потребують більш маленьких рам. Розмір колеса велосипеда (26" або 28" обід) не може служити параметром визначення розміру рами. Велосипед з 28" колесами і маленькою рамою, може бути менше ніж велосипед з 26" колесами і великою рамою. Зростання рами можна визначити приблизно по таблиці. Також зростання рами визначається твором внутрішньої довжини ноги (відстань від промежини до п'яти) і коефіцієнта 0.59. Ростовка рами може указуватися як в сантиметрах, так і в дюймах.

 
Форум » Ремонт велосипедів » Рама » Конструктивні типи велосипедних рам
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: